Obrázek Anglie

Anglie

Spojené království Velké Británie a Severního Irska leží v severozápadní Evropě na Britském souostroví a Normanských ostrovech o rozloze 244 872 km2. Součástí Spojeného království je oficiálně i řada dalších území po celém světě (menší ostrovy - Orkneje, Hebridy, Shetlandy a Man, které mají zvláštní statut). Největší část země leží na ostrově Velká Británie a v severovýchodní části ostrova Irsko. Povrch Velké Británie klesá od severu k jihu, pobřeží je členité. Podnebí je tu mírné oceánské, ostrovy na severu jsou velmi deštivé. V zemi se nachází řada chráněných území, mj. Lake District, Snowdonia a další. Jedná se o stát s vyspělým hospodářstvím a vysokou životní úrovní. Turisticky přitažlivé je nejen hlavní město Londýn s řadou známých pamětihodností (Parlament s Big Benem, Tower Bridge aj.), ale i Skotsko s nádhernou přírodou, řada historií dýchajících hradů (nejen) ve Walesu nebo megalitické památky (např. Stonehenge).

Počet obyvatel je 58 479 tisíc (z toho 80 % Angličané, 10 % Skotové , 3 % Irové, 2 % Walesané, 3 % Asiaté). Anglie je podle ústavy konstituční a dědičnou monarchií, v jejímž čele stojí královna. Hlavním městem je Londýn (kde jsem 3 měsíce žila). Měnou je Britská libra (1 GBP = 100 pencí). Čas je o hodinu méně než v naší republice. Národním jazykem je angličtina. Náboženství - anglikáni (38 %), řím. katolíci (21 %), presbyteriáni (14 %), muslimové (11 %).
Fotoalbum

Nejvíce z cizí země jsem toho poznala ve Velké Británii, kde jsem žila roku 2001 několik měsíců v hlavní městě Londýn. Na zkušenosti z au-pair programu se nedá nikdy zapomenout. Poznala jsem život pravé anglické rodiny, i když se vlastně jednalo o britsko-dánské manželství se čtyřmi dětmi. Získala jsem zkušenost s au-pair pohybu a díky hostitelské rodině mám více jasno v tom, jaký je skutečný život ortodoxních Židů, kteří dodržují košer, slaví Šabat, znají hebrejštinu, navštěvují synagógy apod. V samotném Londýně jsem prošla snad úplně všechny nejznámější památky jako je Houses of Parliament a Big Ben, Buckingham Palace, Westminster Abbey, Tower of London, Tower Bridge, Piccadilly Circus, Oxford Street, Traffalgar Square, . Paul's Cathedral, Albert Memorial, Hyde Park se Speakers' Conner. Navštívila jsem London Aquarium, muzeum voskových figurín - Madame Tussaud's, obří oko - London Eye a mnoho dalších ulic, parků a muzeí. Velice se mi líbily anglické domy a a květinami zdobené hospůdky. Úžasnou atmosféru nesl karneval v londýnské čtvrti Notting Hill.
Křížem krážem jsem prošla ulicemi univerzitního města Oxford a nahlédla do nejkrásnějšího, nejstaršího i největšího areálu kolejí. Navštívila jsem krásné římské lázeňské městečko Bath, které patří do skupiny nejstarších anglických lázní. Procházela jsem okolo tajemného kamenného kruhu na Salisburské planině Stonehenge. Vyjela jsem za mořem na východní část Británie do městečka South-End, které se pyšní nejdelším molem na světě. Přímo z Londýna jsem se nechala autobusem odvézt do přístavního města New Castle na sever země, odkud jsem vyplula lodí společnosti FjordLine do Norska.Moje e-mailová adresa       Zpět na úvodní stránkuAutor stránky: Bohumila Šťavová
Připomínky a dotazy: milast@seznam.cz
Aktualizace
© 2001-2006