Obrázek Norska

Norsko

Norské království leží na Skandinávském poloostrově v severní Evropě. Má velmi členité pobřeží s nádhernými fjordy, které zasahují hluboko do pevniny. Zemi prostupuje Skandinávské pohoří s ledovci. Podnebí je mírné přímořské, v horách drsnější, na severu polární tundra, na jihu jehličnaté lesy. V zemi je řada chráněných území. Jedná se o hospodářsky vyspělý stát s těžbou ropy a zemního plynu. Kromě neponičené přírody turisty přitahují i starobylé dřevěné kostelíky z počátku druhého tisíciletí našeho letopočtu.

Norsko je nejsevernější zemí Evropy. Leží na pobřeží Atlantského oceánu a má rozlohu 323 878 km2. Sousedí se Švédskem, Finskem a Ruskem. Počet obyvatel je 4 359 tisíc (z toho 96 % Norové), což zemi řadí mezi málo zalidněné státy Evropy. Norsko je podle ústavy konstituční a dědičnou monarchií, v jejímž čele stojí král. Hlavním městem je Oslo, založené roku 1048 a je zároveň největším i nejlidnatějším městem v této zemi. Po něm následuje Bergen (kde jsem 4 měsíce žila), Trondheim, Stavanger a Kristiansand. Měnou je Norská koruna (1 norská koruna (NOK) = 100 ore, cca 8 NOK=1 Euro). Čas je stejný jako v naší republice, tj. středoevropský. Národním jazykem je norština. Náboženství - 88% luteráni.
Kde jsem bydlela
Cesta za ledovcem
Cesta za polární kruh
Nejrůznější ceny
Postřehy a rady
Fotoalbum

Přímo z Londýna jsem se nechala autobusem odvézt do přístavního města New Castle na sever země, odkud jsem vyplula lodí společnosti FjordLine do Norska. V druhém největším městě Norska Bergen jsem pobyla od září do prosince roku 2001 a prožila tam i Štědrý den. Bydlela jsem na studentských kolejích spolu se svým přítelem. Jela jsme nejdelším tunelem na světě, který meřil 25 kilometrů. I při představě, že je nade mnou, vedle mě, pode mnou, prostě všude, kilometry skály, vůbec nepůsobil depresivně a to díky zajímavému osvětlení. Byla jsme velmi blízko největšímu ledovci v Evropě zvaného Jostedalsbreen, resp. u jeho jednoho z mnoha stékajících jazyků se jménem Bøyabreen. Expres-lodí jsem proplula přes téměř celou délku nejkrásnějšího fjordu této země nesoucí název Sognefjoreden, který je v té zemi zároveň i nejdelším a měří přes 200 km. Tato země mě hodně okouzlila svými přírodními krásami - čistá a průhledná voda, neuvěřitelně vysoké skály a krásné kopce, viditelný sníh na vršcích, dlouhatánské a dunící vodopády. Navštívila jsem akvárium v Bergenu a díky lodní společností Hurtigruten jsem se dostala až za severní polární kruh. Cestou jsem navštívila město Ålesund, Trondheim a Bodo. Norsko je opravdu krásné, relaxační, chladné, odpočinkové, plné energie..... Doporučuji jej všem určitě alespoň jednou v životě navštívit.Moje e-mailová adresa       Zpět na úvodní stránkuAutor stránky: Bohumila Šťavová
Připomínky a dotazy: milast@seznam.cz
Aktualizace
© 2001-2006